איך בוחרים משרד עורכי דין

כ-80,000 עורכי דין רשומים בלשכת עורכי הדין אשר עובדים באלפי משרדים המתמחים בנושאים רבים ומגוונים. המשרדים נבדלים הן בגודלם (ישנם משרדים עם מאות עורכי דין, ויש אחרים בהם עורכי דין ספורים), הן בתחום ההתמקצעות (ישנם המתמחים בנושא אחד עיקרי כדוגמת רשלנות רפואית או תעבורה, וישנם המכילים מספר מחלקות בכמה תחומים).

כשאתם זקוקים לסיוע משפטי בבעיה או בסוגיה עמה עליכם להתמודד, כיצד תוכלו לדעת מיהו עורך הדין המתאים ביותר עבורכם? איך תוכלו לבחור עורך דין שיענה לציפיותיכם? שיתאים לנהל עבורכם את הסוגיה המשפטית וישיג את התוצאה המקסימלית?

 


 

שישה כללים לבחירת עורך דין

1

מומחיות וניסיון בתחום הנדרש

אלפי משרדי עורכי דין עובדים בתחומים שונים, לכן בראש ובראשונה חשוב לפנות למשרד שתחום ההתמחות העיקרי שלו הוא התחום שרלוונטי לסוגיה המשפטית בה נתקלנו או לשירות המשפטי אותו אנו מחפשים. חשוב לשים לב כי מדובר בהכרח בתחום העיקרי ולא בתחום חופף, נושק או דומה, שכן לעתים עורך דין שאינו מתמצא במלוא התחום עשוי אף להסב נזק. לעומת זאת, עורך דין בתחום התמחות מוגדר יהיה, ברוב המקרים, מנוסה ובקיא בפסיקה, בחקיקה, בחוזרי מנכ”ל ממשלתיים, בתקנות ובתקנונים מסוגים שונים וכדומה, אשר מעניקים לו יתרון משמעותי בבואו למצוא פתרון משפטי לבעייתכם, ו/או לממש ולמצות את מלוא זכויותיכם.

מומחיות בתחום הנדרש וניסיון רלוונטי של עורך הדין הוא כלל ראשון בבואנו לקבל סיוע משפטי בסוגיות או בבעיות שונות. 

איך-בוחרים-משרד-עורכי-דין

2

מי מלווה אותך

בעת פגישתך במשרד עורכי הדין, עליך לקחת בחשבון כמה דברים: ראשית, האם עורך הדין עמו אתה נפגש הוא שילווה אותך בהליך המשפטי? אחרת, מיהו עורך הדין שיטפל בעניינך – האם שותף במשרד? האם הוא עו”ד מנוסה? האם הוא מתמחה?

לעתים תגיע לפגישה במשרד עם עשרות או מאות עורכי דין. חשוב לדעת כי לא תמיד מתקיים יתרון הגודל, שכן הכלל הראשון הוא התמחות ומקצועיות. יש משרדים גדולים שאינם מתמחים במדויק בתחום לו אתה נדרש ודווקא גודל המשרד עשוי להיות לרועץ.

מאידך, למשרדים גדולים כן יש יתרון של שיתוף פעולה רב יותר, זמינות וכח אדם שיסייע לטפל בעניינך. לכן, בעת פגישתך עם עורך הדין, נסה להבין כמה שיותר פרטים על הגורם המקצועי שיטפל בך, כך גם על כלל המשרד.

3

המלצות מחברים ומלקוחות קודמים

מצד אחד, אין חכם כבעל ניסיון וחשוב להיוועץ בלקוחות מרוצים. מצד שני, לא כל עורך דין מתאים לכל לקוח. כיצד מתגברים על המכשול?

בחירת עורך דין שילווה אותך משפטית היא בחירה חשובה שעשויה להשפיע על תחום משמעותי בחייך. ראשית, כמו בכל דבר, אנו נוהגים בראש ובראשונה להתייעץ עם חברים ובני משפחה. ניסיון מוצלח של אחד מהם (ובתנאי שמדובר באותו תחום התמחות שנדרש) כבר יכול להוות בסיס חיובי.

במקביל, חשוב מאוד לשמוע גם מקורות נוספים, להיוועץ בלקוחות קודמים במשרד – האם שבעי רצון מהיחס שקיבלו? האם התוצאה שהתקבלה רצויה?
המלצות “פה לאוזן” הן כרטיס הביקור בשיטה המסורתית, באופן גלוי ומוחשי, מבלי להיעזר בשרותי המסכים והמחשבים. המלצות אלו הן חשובות, אך כפי שנראה, הן לא מספיקות, שכן הדינמיקה והאינטראקציה של כל לקוח ולקוח עם עורך הדין וצוותו עשויה להשתנות.

על מנת לבחור עורך דין, רשמו בפניכם את ההמלצות המתקבלות עליו והן יהוו נדבך נוסף כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת שמתאימה לכם.

 

4

תקשורת – חיפוש ופרסום

בעידן הטכנולוגי כיום, לאמצעי התקשורת יש מקום מרכזי והם משתלבים גם בעבודת עורכי הדין ו/או ביכולתו של הלקוח לקבל מידע על עורך דין כזה או אחר.

לכלל התקשורת שני היבטים. הראשון, חיפוש. כיום יש ברשת האינטרנט וברשתות החברתיות מידע רב אודות עורכי דין, פסקי דין, מאמרים מקצועיים. במרבית המקרים תוכלו לחפש – ולמצוא- מידע מגוון על עורך דין כזה או אחר, מידע אשר יוכל לסייע לכם לקבל פן נוסף שלו. כנסו לאתר האינטרנט של עורך הדין והתרשמו גם ממנו: האם הוא כולל מידע מקצועי רב או בעיקר מידע פרסומי? כאן גם תוכלו לקבל פרטים על צוות משרדו, על תיקים שטופלו בהצלחה, מאמרים, מכתבי המלצה, מה תפיסת עולמו ועוד.

ההיבט השני הוא הפרופיל הפרסומי של עורך הדין. האם עורך הדין נחשף הרבה בתקשורת? האם הוא נתפס כמוביל, מקצועי ומשפיע? מה מידת ההצלחות המסוקרות שלו בתקשורת? או שמא האם נחשף במערומיו בתקשורת?

אמצעי התקשורת המובילים נוטים לשלב, לראיין או להציג אנשי מקצוע מקצועיים, רהוטים ומנוסים אשר יכולים לתרום להעשרת ולהעמקת נושא שעל סדר היום התקשורתי.

כלל התקשורת הוא כלל משלים ואינו עומד בפני עצמו, שכן חשוב מאוד להיפגש, להתרשם, לשוחח עם עורך הדין ולא להתבסס אך ורק על רשת האינטרנט ועמודי הפייסבוק, מקצועיים ככל שיהיו. 

 

5

שרות, זמינות ויחסי אנוש

מומחיות, ניסיון ותקשורת נכללים תחת דרישות המקצוע, אולם כלל חשוב הוא בבחירת עורך דין נוגע גם להיבטים אישיים: מה מידת השירות הניתן על ידי עורך הדין וצוות משרדו ללקוחות המשרד?, האם עורך הדין קשוב, אמפטי, רגיש וסבלני לצרכי לקוחותיו? מה מידת הביטחון שהוא נוסך בלקוחותיו?

בין שמדובר בהליך משפטי מורכב או בשרות משפטי פשוט, חשוב מאוד שתהיה לך כימיה, אינטראקציה נעימה ונוחה עם עורך הדין, וכן שמידת זמינותו ושל צוותו תהיה גבוהה.
לעתים, בעת הליך משפטי יש התפתחויות שדורשות מעקב וקשר הדוקים, לכן חשוב לברר מה מידת הזמינות של צוות המשרד, להתייעצויות, לפגישות ולהתמודדות עם העניין המשפטי.

האם אתה מקבל תשובה ברורה מעורך הדין? האם עורך הדין קשוב לשאלותיך? האם עורך הדין אמפטי לסבלך או לבעיה ממנה אתה סובל? האם עורך הדין מסביר ומלווה את הלקוח במהלך ההליך המשפטי?
הפן האנושי של עורך הדין וצוותו חשובים, לעתים לא פחות מהפן המקצועי. שילוב של יחסי אנוש, שרות ומקצועיות סוללים את דרכך לבחירת עורך הדין.

כלומר, הצלחה בתיק משפטי תלויה רבות ביחסים הבינאישיים הנרקמים בין הלקוח לעורך דינו, למידת הקשב והסובלנות ולכלל השירות הניתן ללקוח הפרטי ולכלל לקוחות המשרד.

 

6

שכר טרחה

שכר טרחה הוא מרכיב שחשוב לאנשים רבים בבחירת עורך הדין והמשרד שייצג אותם בהליך משפטי. גם לגבי שכר טרחה יש כמה משתנים שעשויים להשפיע על גובהו, ובאופן דומה על החלטתך באיזה עורך דין לבחור.

  • ראשית, יש להבין כי גובה שכר הטרחה משתנה בין התחומים השונים, ואין זהות בין אחוזי שכר הטרחה הנגבים. כך לדוגמא, שכר טרחה בתיק רשלנות רפואית שונה משכר טרחה הנגבה בטיפול בחוזה מכירה בעסקת המקרקעין.
  • שנית, במקרים ובהם פנית לקבל שירותיו של עורך דין בראשית דרכו, אזי יש סיכוי ששכר הטרחה יהיה נמוך ביחס לשכר טרחה שייגבה מעורך דין ותיק שצבר ניסיון ומוניטין.
  • לבסוף, יש תחומים בהם גובה שכר הטרחה מוגבל לפי חוק, ועורכי הדין  אינם רשאים לגבות מעבר לכך (לדוגמא: תביעת נזיקין במקרה של תאונת דרכים).

 

בחירת עורך דין היא החלטה משמעותית, בין שמדובר בתביעה בגובה מיליוני או מאות אלפי שקלים, בין שמדובר בטיפול פרוצדוראלי של אלפי שקלים. עורך דין אינו קוסם – היזהרו מפני מי שמבטיח לסיים את הטיפול בזמן שיא.

בכל תחום משפטי נדרשת סבלנות ואיפוק גם מצד הלקוחות.
התייעצו, בדקו, גלשו באינטרנט, חפשו מידע, תשאלו את עורך הדין שאלות בעת פגישתכם, עשו הכל על מנת לקבל החלטה מושכלת ולבחור את עורך הדין המתאים ביותר עבורכם.